List od Bitty Mostofi, komisarz Biura Burmistrza NYC ds. Imigrantów

Drodzy Nowojorczycy!

Niełatwo przychodzi mi napisanie dzisiejszego felietonu. Po siedmiu latach pracy w Biurze Burmistrza ds. Imigracji (Mayor’s Office of Immigrant Affairs, MOIA) i trzech latach kierowania tym urzędem jako komisarz opuszczam administrację burmistrza de Blasio.

Przed pandemią COVID-19 oraz w jej trakcie niestrudzenie przeciwstawialiśmy się ksenofobicznej retoryce administracji prezydenta Trumpa. Bezduszna polityka imigracyjna przejawiająca się w zmianie zasady obciążenia publicznego, groźbie zakończenia programu wstrzymania deportacji osób, które przybyły jako dzieci (Deferred Action for Childhood Arrivals, DACA), rozdzielaniu rodzin na południowej granicy i wielu innych formach budziła lęk i dezorientację wśród naszych społeczności podczas największego globalnego kryzysu zdrowia publicznego naszych czasów.

Obecnie obserwujemy większą otwartość federalnej polityki imigracyjnej oraz planów naprawy gospodarki po COVID-19, w których stawia się na sprawiedliwość na podstawie wiedzy i doświadczeń zdobywanych w takich miejscach jak Nowy Jork. Choć do wykonania pozostało dużo pracy, jestem dumna z naszych licznych osiągnięć oraz przykładu, jaki daliśmy lokalnym liderom w całym kraju, wzmacniając zaufanie do władz, dzięki któremu imigranci mogą uzyskać opiekę i wsparcie dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na swój status imigracyjny.

O trosce Miasta o imigrantów w Nowym Jorku świadczy to, że administracja burmistrza de Blasio poczyniła znaczne inwestycje w programy i inicjatywy prowadzone, zarządzane i wspierane przez MOIA, a służące większemu włączeniu nowojorczyków-imigrantów w nowojorskie życie obywatelskie, ekonomiczne i kulturalne.

Znacznie zwiększyliśmy inwestycje w dostęp do programów na rzecz sprawiedliwości, w tym nasz program społeczny ActionNYC zapewniający wszystkim nowojorczykom bezpłatną i bezpieczną pomoc prawną w sprawach imigracyjnych. Rozszerzyliśmy dostępność usług w różnych językach i za pośrednictwem IDNYC — największego miejskiego programu identyfikacyjnego w kraju, który umożliwia milionom nowojorczyków dostęp do wielu usług, świadczeń oraz zniżek dla posiadaczy karty IDNYC. Miejski program gwarantowanego dostępu do służby zdrowia NYC Care, program nauki języka angielskiego We Speak NYC oraz fora Poznaj swoje prawa to kolejne przykłady licznych bezpłatnych zasobów oferowanych przez Miasto wszystkim nowojorczykom, bez względu na status imigracyjny i zatrudnienia czy możliwości finansowe. Więcej informacji i materiałów można znaleźć na stronie nyc.gov/immigrants.

Nie udałoby się zrealizować wszystkich tych projektów bez mojego niesamowitego zespołu w MOIA, koleżanek i kolegów w całej administracji, a także naszych licznych partnerów społecznych. Jestem wdzięczna Burmistrzowi za tę sposobność oraz za jego głębokie zaangażowanie w zwiększanie sprawiedliwości i dostępności miasta Nowy Jork dla rodzin imigrantów.

Wiemy, że imigranci od zawsze są filarem naszego miasta i odgrywają zasadniczą rolę w naszym niezwykle zróżnicowanym i unikatowym życiu kulturalnym, gospodarczym, obywatelskim oraz społecznym. Niemal 40% mieszkańców naszego miasta urodziło się za granicą, mówi się u nas ponad 200 językami, a ponad jedna trzecia pracowników na froncie walki z COVID-19 to imigranci.

Dlatego właśnie głosy nowojorczyków-imigrantów są tak istotne dla tego miasta. Zbliżają się czerwcowe prawybory oraz wybory powszechne w listopadzie — konieczne jest, by wszyscy uprawnieni do głosowania skorzystali z tego prawa i wyrazili swoje zdanie.

W tym roku po raz pierwszy w historii będziemy głosować w czerwcowych prawyborach na kolejnych wybieranych urzędników miejskich zgodnie z nową ordynacją preferencyjną. Oznacza to, że zamiast wybierać tylko po jednym kandydacie na każdy urząd, można uszeregować do pięciu kandydatów w kolejności uzależnionej od preferencji. Ta ordynacja będzie stosowana w wyborach na wszystkie urzędy lokalne: burmistrza, rzecznika praw obywatelskich, kontrolera finansowego, prezydentów dzielnic i do Rady Miejskiej. Ordynacja ta jest już stosowana w różnych miastach oraz stanach w całym kraju i okazuje się, że daje wyborcom, czyli nam, większy wpływ na to, kto zostanie wybrany. Więcej informacji o ordynacji preferencyjnej, składaniu wniosków o kartę do głosowania korespondencyjnego, a także usługach tłumaczeń ustnych w różnych językach w okresie głosowania przedterminowego od 12 do 20 czerwca i w dniu wyborów 22 czerwca można znaleźć na stronie voting.nyc.

Pamiętajcie też, że macie prawo przyjść do lokalu wyborczego z tłumaczem. Może to być członek rodziny lub znajomy — ktokolwiek, kogo wybierzecie, z wyjątkiem pracodawcy i przedstawiciela związku zawodowego. Więcej informacji o prawach wyborców można znaleźć na stronie nyc.gov/cec.

Zaplanujcie głosowanie i zachęćcie członków rodziny, znajomych oraz sąsiadów do oddania głosu. Jak widzieliśmy podczas zeszłorocznych wyborów prezydenckich, nasze głosy mają kluczowe znaczenie dla naszej demokracji. Oddając głos, każdy i każda z nas wnosi swój wkład w to, by nasze Miasto pozostawało przyjazne i otwarte dla wszystkich.

Zaufanie okazane mi w najburzliwszych latach życia tak wielu imigrantów oraz możliwość służenia naszemu wielkiemu Miastu imigrantów są dla mnie ogromnym zaszczytem.

We are home

Nosotras estamos en casa

Nous sommes chez nous

Nou Lakay

نحن في المنزل

우리는 집입니다

我们回来了

উই আর হোম

ما خانه هستیم

Bitta Mostofi odeszła ze stanowiska komisarza Biura Burmistrza NYC ds. Imigrantów na początku maja 2021 r.

Ten artykuł ukazał się pierwotnie w Queens Chronicle.

--

--